ورق های فولادی ضد سایش دورستات (Durostat) محصول شرکت وستالپاین اتریش است. دورستات تنها ورق ضد سایش تولید شده از طریق فرایند کوئنچ مستقیم (Direct Hardening”DQ”-Online) می­ باشد. این ورق در گریدهای سختی مختلفی از 400 تا 600 برینل تولید می­ شود. ریز ساختار خاص این فولاد باعث  افزایش مقاومت به سایش و قابلیت ماشینکاری آن نسبت  به سایر فولاد های ضد سایش می ­گردد. همچنین ترکیب شیمیایی این فولاد موجب افزایش قابلیت جوشکاری آن نسبت به فولادهای با سختی برابر شده است بطوریکه در ضخامت های کم نیازی به پیش گرم قبل از جوشکاری ندارد. سطح عاری از عیب فولاد ضد سایش دورستات، این فولاد را بر خلاف فولادهای ضد سایش تولید شده توسط روش کوئنچ غیر مستقیم  (Reaustenising Hardening”RQ”- Offline) ، بی نیاز از ترمیم سطحی و رنگ آمیزی پس از تولید می­ کند.

دورستات کاربردهای متنوعی در صنایع معدنی، فولادسازی، ماشین سازی، تولید سیمان، ادوات کشاورزی، لایروبها و … دارد. به علت سختی و مقاومت سایشی بالای فولاد دورستات، استفاده از آن موجب افزایش عمر قطعات تحت سایش و در نتیجه کاهش قابل توجه هزینه­ های تعمیر و نگهداری می­گردد. اطلاعات تکمیلی در باره فولاد دورستات در کاتالوگهای مربوطه ارائه شده است.

کاربرد های ورق ضد سایش

ورق ضد سایش کاربردهای گوناگونی در زمینه ­های مختلف صنعتی دارد. صنایع معدنی، سیمان، فولادسازی، صنایع مرتبط با تولید ادوات کشاورزی و… برخی از کاربرد های این محصول می­ باشد. سیکلونها، شوتها، انواع لاینرها، فن­های صنعتی، تجهیزات فولادسازی، سرندهای ارتعاشی و دامپ ترک ها بخش کوچکی از تجهیزاتی می ­باشند که در ساخت آنها از ورق ضد سایش فولادی استفاده می­ گردد. این گونه از ورق ها عموماً هم در برابر سایش و هم در برابر فرسایش ناشی از عبور سیال و ذرات گرد و غبار مقاوم هستند. در صورت عدم استفاده از این ورق ها در کاربردهایی که در آنها سایش و فرسایش رخ می ­دهد، عمر کاری تجهیز مورد استفاده کاهش یافته و در نتیجه آن هزینه ­های مربوط به تعمیر و نگهداری افزایش می ­یابد.

قیمت ورق ضد سایش

قیمت ورق ضد سایش عمدتاً به میزان سختی آن بستگی دارد بطوریکه با افزایش میزان سختی ورق، قیمت آن افزایش می­ یابد. در نتیجه می­توان گفت که ورق با سختی نامی 450 برینل از قیمت بالاتری نسبت به ورق با سختی 400 برینل برخوردار است. علاوه بر این قیمت  این نوع کالا نیز  مانند سایر کالاها به عوامل مختلفی نظیر میزان عرضه، نرخ ارز و سایر عوامل اقتصادی بستگی دارد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت ورق ضد سایش با شرکت ساج استیل نماینده رسمی شرکت فوستالپین اتریش تولید کننده ورق ضد سایش دورستات در ایران تماس حاصل فرمایید.

Durostat Heavy Plate Catalogue 2019